تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

تضمین بهترین قیمت

قیمت رقابتی با فروشگاه های سطح کشور

منگنه کوب و میخکوب ها ابزاری ضروری برای افراد فنی و آچار به دست است.

حوادث و سوانح ناشی از کار با میخکوب یا منگنه کوب های بادی عمدتا از عدم توجه و رعایت قواعد ایمنی و پیشگیرانه ناشی می شوند. با شناخت قبلی از خطرات موجود و رعایت اصول ایمنی و پیشگیری از بروز این خطرات ، این حوادث قابل اجتناب می باشند.

در زیر برخی از این نکات را بیان میکنیم:

۱- عینک کار: کارگرانی که با دستگاه کار میکنند و سایر افراد در محوطه کارگاه باید همیشه عینک ایمنی به چشم بزنند.

وسیله ایمنی برای چشم از این رو لازم است که ممکن است میخ ها و ذرات آشغال پرتاب شده در فضا موجب آسیب رسیدن شدید به چشم شوند.

عینک های بدون حفاظ کناری و یا نقاب های صورت به تنهایی دارای حفاظت کافی نیستند.

۲- گوشی ایمنی: گوشی ایمنی ممکن است در بعضی محیط های کار لازم باشد. از آنجایی که ممکن است اشخاص در محیط کاری در معرض میزان بالای صدا قرار گیرند که موجب آسیب به شنوایی شود ، کارفرمایان و استفاده کنندگان از دستگاه باید ترتیبی بدهند که هرگونه وسیله لازم برای ایمنی شنوایی تهیه شده و توسط کارگران و سایر افراد در محوطه کار مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

تامین هوای فشرده دستگاه و اتصالات آن:

۱- از اکسیژن و گاز های قابل اشتعال و یا گاز های پر شده در کپسول به عنوان منبع انرژی برای این دستگاه ها استفاده نکنید زیرا ممکن است دستگاه منفجر شده و موجب آسیب شود.

۲- از منابع تامین هوای فشرده که احتمال فشار بیش از ۳۰۰ پوند بر اینچ (PSI) دارند استفاده نکنید زیرا ممکن است دستگاه منفجر شده و موجب آسیب شود.

۳- همیشه در موارد زیر اتصال هوا را جدا کنید :

  • قبل از تنظیم کردن ها
  • در موقع سرویس کردن دستگاه
  • در موقع رفع گیر کردگی
  • در مواقعی که از دستگاه استفاده نمیشود
  • وقتی که آنرا به محل های مختلف کار میبرید ، چون ممکن است بطور تصادفی دستگاه به کار افتاده و آسیب برساند.

 

پر کردن دستگاه:

در موقع پر کردن دستگاه همواره نکات زیر را رعایت کنید:

۱- هیچوقت دست و یا قسمت دیگری از بدن را در منطقه خروج میخ دستگاه قرار ندهید.

۲- هیچوقت نوک دستگاه را به طرف کسی نگیرید.

۳- ماشه را نکشید و یا ضامن را آزاد نکنید چون ممکن است تصادفا دستگاه بکار افتاده و آسیب برساند.

 

 

کار کردن با دستگاه:

در کار کردن و دست زدن به دستگاه به نکات زیر دقت کنید:

۱- هیچوقت با دستگاه با خشونت و غیر عاقلانه کار نکنید.

۲- هیچوقن ماشه دستگاه را غیر از حالتی که نوک آن به طرف کار باشد نکشید.

۳- وقتیکه دستگاه کار میکند دیگران را در فاصله مطمئنی از آن نگهدارید چون ممکن است دستگاه بصورت تصادفی به کار افتاده و به افراد آسیب برساند.

۴- روی یک میخ کوبیده شده میخ دیگری نکوبید زیرا این کار باعث کج شدن میخ و آسیب رسیدن به دستگاه میشود.

۵- دستگاهی که با کشیدن ماشه کار میکند ، برای کوبیدن یک میخ نیاز به یک مرتبه کشیدن ماشه دارد. هر بار که ماشه کشیده شود دستگاه یک میخ میکوبد. مدل ماشه ای برای مواردی است که به علت نوع کاربرد دستگاه استفاده از ضامن ممکن نباشد.

۶- کار کردن با ضامن تماسی :

مدل ضامن تماسی دستگاه دارای یک ضامن تماسی برای کوبیدن میخ ها به همراه یک ماشه است. دستگاهی را که دارای ضامن تماسی است میتوان به دو گونه بکار برد:

الف) میخکوبی تک تک: برای کارکردن با دستگاه در این حالت نوک آنرا روی سطح کار بگذارید . انگشت روی ماشه باشد، ضامن تماسی را فشار دهید. ماشه را بکشید تا میخ کوبیده شود و بعد از هر بار عملکرد انگشتتان را از روی ماشه بردارید.

ب)میخکوبی سریع: برای کار کردن با دستگاه در این حالت ،دستگاه را از سطح کار برداشته ماشه را بکشید.برای کوبیدن میخ ، نوک دستگاه را با ضربه آهسته ای به صورت جهشی به سطح کار بزنید. هر فشار ضامن تماسی موجب کوبیده شدن یک میخ میشود.

تذکر به متصدیان دستگاه : دستگاه را با نیروی زیاد به سطح کار فشار ندهید بلکه بگذارید دستگاه از روی سطح کار خود را به عقب بزند تا بطور ناخواسته میخ دومی در همان محل کوبیده نشود.

۷- کار کردن با ضامن ترتیبی:

دستگاه مدل ضامن ترتیبی دارای یک ضامن تماسی کاری است که در ارتباط با ماشه برای کوبیدن میخ کار میکند. فقط یک روش کارکرد برای میخ کوبی با دستگاه دارای ضامن ترتیبی وجود دارد و آن کوبیدن میخ به حالت تکی می باشد.

برای کارک کردن با دستگاه ، ماشه را آزاد کرده نوک دستگاه را به سطح کار فشار داده سپس ماشه را بکشید تا یک میخ کوبیده شود. این مراحل کاری برای هر میخی که کوبیده میشود تکرار شود.

مدل ضامن ترتیبی دارای امتیاز مهمی از نظر ایمنی است زیرا در صورتی که نوک دستگاه با سطح کار و یا هر چیز دیگری به طور تصادفی تماس پیدا کند و در آن موقع انگشت روی ماشه باشدمیخی از دستگاه پرتاب نمیشود.

 

سیستم هوای فشرده مورد نیاز میخکوب و منگنه کوب :

برای اینکه بتوان بدون اشکال کار کرد، لازم است که هوای فشرده فیلتر شده خشک و با بخار روغن به مقدار کافی در دسترس باشد.

اگر فشار هوا از حداکثر مجاز فشار هوای دستگاه بیشتر باشد یک رگولاتور فشار (شیر فشار شکن) با جریان به طرف پایین و یا یک شیر ایمنی در مسیر لوله هوا که به دستگاه وصل میشود کار گذاشته شود.

 

وصل کردن دستگاه به سیستم هوای فشرده:

مطمین شودیذ که فشار خط تامین هوای فشرده بیشتر از حداکثر فشار مجاز دستگاه نباشد. در ابتدا فشار هوا را در پایین ترین حد توصیه شده تنظیم کنید. ( در دفترچه راهنمای دستگاه پایین ترین فشار مجاز نوشته شده است )

اتصال به سیستم هوای فشرده باید توسط شیلنگ مناسب و با اتصالات بستی سریع صورت بگیرد. در موقع متصل کردن دستگاه نباید ماشه کشیده شده باشد.

کارکرد دستگاه را با گذاشتن نوک آن روی الوار و چندین بار کشیدن ماشه آن آزمایش کنید.

بعد از بررسی اینکه دستگاه بدون اشکال کار میکند، دستگاه را روی قطعه کار گذاشته ماشه را بکشید. بررسی کنید آیا میخ آنطور که باید فرو رفته باشد. اگر میخ برجستگی داشته باشد ، فشار هوا را در مرحله ۰٫۵ اتمسفر (بار) زیاد کرده نتیجه را بررسی کنید. اگر میخ بیش از اندازه فرو رفته ، فشار هوا را در مرحله ۰٫۵ اتمسفر (بار) کم کنید تا نتیجه رضایت بخش حاصل شود.

همیشه کمترین فشار هوای لازم را بکار ببرید. این کار مزیت های زیر را دارد:

  1. صرفه جویی در انرژی
  2. کاهش صدای ایجاد شده
  3. فرسایش دستگاه کمتر می شود.